Selle suve üks märksõna, mis mõjutab praktiliselt iga tallinlase elu on Tallinna kurikuulsad teetööd. Ka mõni turist, kellega me vestelnud oleme, on öelnud, et Tallinna suurim vaatamisväärsus praegu on just teetööd. Nimelt on Keskerakonna juhitud Tallinna linnavalitsus kaevanud kesklinna meelevaldselt üles ja tekitanud sellega paljudele inimestele ebamugavusi.

Halvasti planeeritud teetööd aitavad kaasa ettevõtete pankrotistumisele ja inimeste võõrandumisele ühistranspordist. Kõiki teetöid on alustatud korraga ja seetõttu on suur osa kesklinna ning sadamapiirkonna liikluskorraldusest pea peale keeratud.

Enda kogemusest võin ka öelda, et kõik bussiliinid, mis teetööde piirkondi läbivad, hilinevad päris tihti, sest sealsete ümbersuunamiste tõttu tekivad neis piirkondades pidevalt suured liiklusummikud.

Teetööd on küll vajalikud, kuid neid tuleks teostada süsteemsemalt, läbimõeldumalt ja sessoonsemalt. Olukord, kus ühel päeval kaevatakse olulisemad liiklussõlmed üles, mõtlemata seejuures sellise tegevuse mõjudele, ei ole normaalne. Linnajuhid peaksid sellise käitumise eest vastutuse võtma. Kuidas mõjutavad antud meelevaldsed teetööd ühistranspordiga liiklejate ja ettevõtjate igapäevaelu?

Inimesed võõranduvad teetööde tõttu ühistranspordist

Tallinnas käivad praegu läbimõtlematud teetööd, mis tekitavad väga suurt peavalu teetöödeäärsetele ettevõtetele. Nende peale tavalised inimesed ja nagu näha ka linnajuhid, ei mõtle. Ometi on mõju just neile väga suur.

Ettevõtted, millel läks varem väga hästi, võivad nüüd käivate teetööde pärast sattuda seisu, kus neil ei jää üle mitte midagi muud, kui uksed kinni panna. Selles on süüdi Tallinna linnavalitsus, kes pole neile ettevõtetele pakkunud ka mitte mingisugust abi. Näiteks on ajaloolise Narva kohviku käive teetööde tõttu kukkunud enam kui poole võrra.

See on karm, sest mitmete inimeste elutöö hävineb linnajuhtide meelevaldsuse pärast. Kliendid ei pääse enam neile ettevõtetele ligi või neil lihtsalt puudub motivatsioon teetööde piirkonnas liigelda. Nad otsivad endale lõunatamiseks näiteks uue kohviku, mis on paremini ligipääsetav ja kuhu jõudmiseks kulub palju vähem aega ning närve.

Olgem ausad, neid ei saa selles ka süüdistada. Ka meie väldime teetööde piirkonnas liikumist, sest see on lihtsalt niivõrd ebamugav ja aeganõudev. Inimloomus on harjunud elama mugavas linnas, mitte praeguses, ehitustest pungil labürindis.

Inimesed võõranduvad teetööde tõttu ühistranspordist

Teetööde tõttu on pea peale keeratud ka kogu Tallinna ühistranspordisüsteem. Suur osa Tallinna bussiliinidest on ümber suunatud ja seetõttu on keskmise bussiliikleja elu muudetud segaseks ja häirituks. Inimene ei saa enam punktist A punkti B nii nagu ta on harjunud – ta peab kannatama Tallinna linnavalitsuse juhtide meelevaldsete otsuste pärast.

Inimese elu on muudetud ebamugavamaks ja liikumisvõimalusi on oluliselt halvendatud lihtsalt sellepärast, et Kõlvart või Svet arvasid, et nad tahavad neid teetöid just nii läbi viia. Enda kogemusest võin ka öelda, et kõik bussiliinid, mis teetööde piirkondi läbivad, hilinevad päris tihti, sest sealsete ümbersuunamiste tõttu tekivad neis piirkondades pidevalt suured liiklusummikud.

Kõik see aga võõrutab inimest Tallinna ühistranspordist ja hakatakse otsima mugavamaid võimalusi liiklumiseks ning ühistranspordile võidakse hakata eelistama autot. Suurim probleem ilmneb inimestele, kellel ühistranspordile mitte mingeid alternatiive ei ole.

Ühistranspordi ebamugavamaks muutmine mõjub halvasti ka meie roheeesmärkidele ja näitab taas, et rohelise pealinna tiitel meie linnajuhte ei huvita. Neid piirkondi ei taheta läbida ka jalgsi, sest liikluskorralduse muudatused on liiklemise muutnud keeruliseks kõikidele elanikele.

Keskerakond on Tallinna linnas alustanud läbimõtlematuid teetöid ja tavainimesel ei jäägi muud üle, kui need lihtsalt üle elada. Ka linnajuhid ise on soovitanud elanikel see kõik lihtsalt ära kannatada.

Siiski on oluline neist avalikult rääkida, sest juba ülejärgmise aasta oktoobris toimuvatel kohalikel valimistel on Tallinna elanikel taaskord võimalik valida, keda nad soovivad enda linna juhtima.

Teetööd põhjustavad meeletut kahjumit ettevõtetele ja seavad väga ebamugavasse olukorda ühistranspordikasutajad. Tallinna linn on meelevaldselt sekkunud inimeste igapäevaellu.

Jääb vaid loota, et järgmistel valimistel näitavad inimesed enda meelsust ja ei lase endale rohkem pähe istuda.