Hiljutised uudised
Hiina tudengid peavad leppima meie väärtustega. Eesti toetab Taiwani
Hiina saatkonnale ei meeldinud ülikooli peahoone ette heisatud Taiwani lipp, mille peale oli kaevanud hiinlasest üliõpilane, kirjutab Tartu Ülikooli majandusteaduskonna tudeng Raimond Vladimirov (Reformierakond).
Hiljuti toimus Tartu Ülikoolis rakendusfoneetika sümpoosion, kus esinesid ka Taiwani teadlased. Kuigi tegemist oli teadusmaailma sündmusega, tekitas see rahvusvahelist pahameelt. Tavapäraselt olid ülikooli peahoone ees heisatud osalejate riikide lipud, mille hulgas lehvis ka demokraatliku ja vaba Aasia riigi Taiwani lipp. Sellega kaasnes Hiina saatkonna kriitiline sõnum.
Kommunistlikule režiimi alluva Hiina saatkonna vastupanu ei tekita mingit üllatust, kuna see on juba korduvalt toimunud. Tähelepanu aga väärib asjaolu, et saatkonda informeeris toimunust Tartus õppiv hiinlasest tudeng. Saatkonna sõnul põhjustas peahoone ees heisatud lipp Tartu hiina kogukonnale, sealhulgas Tartu Ülikoolis õppivatele tudengitele, suurt pahameelt.
Tartu Ülikooli tudengina ning vaba riigi aktiivse kodanikuna pean vajalikuks oma ülikoolikaaslastele selgeks teha: hiina tudeng, kes tuleb Eestisse õppima, peab leppima meie väärtustega. Eesti toetab demokraatlikke väärtusi ning seega toetame ka Taiwani rahva õigust enesemääramisele ja iseseisvusele.
Meie ajalugu on õpetanud, et vabadus ja iseseisvus ei ole iseenesestmõistetavad, vaid neid tuleb kaitsta. Seepärast ei tohi me ignoreerida olukordi, kus välisriigi kodanikud püüavad meie väärtusi kahtluse alla seada. Tartu Ülikool on rahvusvaheline ja mitmekesine kogukond, kus on esindatud tudengid üle kogu maailma. Kuid see mitmekesisus ei tähenda, et peaksime oma põhimõtetes kompromisse tegema.
Meie ajalugu on õpetanud, et vabadus ja iseseisvus ei ole iseenesestmõistetavad, vaid neid tuleb kaitsta.
Meie riik on valinud demokraatliku tee, me usume, et igal rahval, sealhulgas Taiwanil, on õigus enesemääramisele. Kui ülikooli üritusel on esindatud teiste riikide lipud, on täiesti loomulik, et ka Taiwani lipp on seal, sest Taiwan on eksisteeriv, iseseisev riik, isegi kui Hiina seda ei tunnista. Eesti välispoliitika on selgelt toetanud Taiwani õigust enesemääramisele ja demokraatlikele vabadustele. Oleme osa rahvusvahelisest kogukonnast, mis seisab nende õiguste kaitsel.
Demokraatlik Taiwan, mis kuulub vabamaailma arenenuimate riikide hulka, väärib oma riigilipu heiskamist Eesti vanima ülikooli ees palju rohkem kui Hiina oma. Vabadust väärtustava inimesena tekitaks mulle pahameelt, kui inimõigusi korduvalt rikkuva ja Venemaaga liitlussuhteid omava autokraatliku riigi lipp heisatakse Tartu südames. Oleme osa läänemaailmast. Taiwan kuulub samuti sinna, Hiina aga peab ennast selle vastaseks.
Olen kindel, et hiina tudengid, nagu ka teised, toovad Tartu Ülikooli mitmekesisust ja akadeemilist arengut. Siiski peavad nad siia tulles väärtustama meie riigi põhimõtteid. Tudengid, kes tulevad Eestisse õppima, peavad mõistma, et siin austatakse vabadust ja demokraatiat.
Kui järgmisel korral jalutan oma kodulinna tänavatel ja märkan ajaloolise peahoone ees iseseisva Taiwani lippu, meenutab see mulle, et minu ülikool seisab vabaduse ja demokraatia eest ega karda vastu seista kiusaja-riikidele. Selle üle olen igati uhke.