Vabadus
Vabadus on iga indiviidi ja ühiskonna peamine väärtus. Igaühel peab olema vabadus langetada oma otsuseid ise ning nende eest vastutada. Riik ei pea piirama isikuvabadusi ega karistama edasipüüdlikkust, vaid toetama inimese valikuid liberaalsele õigusriigile kohaselt. Nii peab olema ka Eestis, kus pole kohta vihakõnel ega diskrimineerimisel. Erakondadesse ja nende noorteühendustesse kuulumine ning enda maailmavaate väljendamine on iga kodaniku põhiseaduslik õigus.
Ühiskonnas ei tohi olla kohta diskrimineerimisele. Noortele tuleb tagada turvaline ning enesearengut toetav keskkond. Iga Eesti elanik peab tundma end turvaliselt ja hoitult.
Inimene on oma otsustes ja valikutes vaba ning vastutab ise oma tuleviku eest.
Riik ei reguleeri ühiskonda mitte eelkõige keeldude ja käskudega, vaid positiivse eeskuju näitamisega. Seega peab riik jätma kodanikele vabaduse valida ja vastutada. Riik peaks ennekõike austama inimeste põhiõiguseid ja vabadusi ning jälgima, et oma tegevuse käigus neid ebaproportsionaalselt ei riivataks.
Avaliku sektori töö peab olema optimeeritud, kodanikule võimalikult lähedal ja kuluefektiivne.
Eesti peab jätkuvalt arendama enda e-riigi võimekusi. Tuleb tagada e-teenuste jätkusuutlik areng ning leida uued lahendused riigi parimaks toimimiseks. Riik peab tagama parimad võimalused tehnoloogiliseks innovatsiooniks ja infotehnoloogia arenguks.
Inimestel peab olema vabadus otsustada iseenda ja oma tervise üle.
Loe veel Vabadusest
- Toetame valimisõiguse andmist alates 16-aastastele noortele kõikidel tasanditel ning langetada kandideerimisiga 18. eluaastale Riigikogu valimistel.
- E-hääletamine peab olema võimalik kõikidest elektroonilistest vahenditest. Toetame innovaatiliste lahenduste leidmist valimisaktiivsuse tõstmiseks Euroopa Parlamendi valimistel. Peame vajalikuks e-valimiste ajaperioodi pikendamist, et kõik väljaspool Eestit hääletada soovivad kodanikud leiaksid ka võimaluse hääletamiseks.
- Kooseluseaduse rakendusaktid tuleb vastu võtta ning seadustada samasooliste abielu.
- Kohaliku omavalituse institutsioonid peaksid soosima ja julgustama noortevolikogude asutamist, et kaasata nende liikmeid otsustusprotsessidesse. Toetame kaasava eelarve laialdast rakendamist igas Eesti kohalikus omavalitsustes. Avaliku sektori kulutuste kärpimiseks ja töö optimeerimiseks peame oluliseks ametnike arvu kohandamist vastavalt tööealisele elanikkonnale. Riik on kodaniku, mitte kodanik riigi teenistuses. Oleme seisukohal, et Eesti avalik sektor peab kaasajastuma ja muutuma kodanikule lähedasemaks.
- Peame vajalikuks luua õigusraamistik tehisintellekti kasutamiseks ja arendamiseks Eestis, sätestades valdkonnad ja viisid, kus ja kuidas võib see inimeste ülesandeid üle võtta.
- Toetame ravikanepi kättesaadavuse lihtsustamist kui see on määratud raviarsti loal. Toetame olemasolevate rahvusvaheliste kanepi mõju uuringute praktikate analüüsi ja potentsiaalset rakendamist Eestis. Kutsume üles arste osalema selle teemalistel rahvusvahelistel koolitustel.
- Igal inimesel on õigus otsustada oma elu ja keha üle. Kaitseme naiste õigust abordile ning toetame eutanaasia legaliseerimist Eestis.